SERWIS AGREGATÓW

Polecamy
Aby utrzymać optymalną wydajność i trwałość agregatów prądotwórczych, szczególnie tych napędzanych silnikami benzynowymi, niezwykle ważne jest przestrzeganie zdyscyplinowanego harmonogramu wymiany oleju. Zazwyczaj
do tych silników zalecane są oleje takie jak 5W30 lub 10W30 ze względu na ich charakterystykę lepkościową, która dobrze sprawdza się w szerokim zakresie temperatur roboczych. Jednak wiedza o tym, kiedy wymienić olej, może czasami być myląca, biorąc pod uwagę różne czynniki. Oto prosty przewodnik, który pomoże Ci utrzymać się na właściwej drodze:

Początkowa wymiana oleju

Pierwszą wymianę oleju należy przeprowadzić po 10 godzinach pracy generatora. Ta początkowa zmiana ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga usunąć wszelkie cząstki stałe i zanieczyszczenia, które mogły zostać wprowadzone w procesie produkcyjnym lub podczas pierwszego użycia.

Regularne interwały wymiany oleju

Po pierwszej wymianie oleju zaleca się wymianę oleju co 12 miesięcy lub co 100 godzin pracy agregatu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Regularna konserwacja zapewnia utrzymanie silnika w dobrym stanie i ochronę przed zużyciem.

Uwzględnienie niekorzystnych warunków

Jeśli agregat pracuje w trudnych lub niesprzyjających warunkach, np. w zapylonym środowisku, może zaistnieć konieczność skrócenia okresów między wymianami oleju. Pył i zanieczyszczenia mogą przyspieszyć zanieczyszczenie oleju, zmniejszając jego skuteczność jako środka smarnego i potencjalnie prowadząc do uszkodzenia silnika.

Zawsze zapoznaj się z wytycznymi producenta

Należy pamiętać, że te zalecenia mają charakter ogólny. Konkretny model generatora może mieć unikalne wymagania. Zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta dołączoną do produktu, aby zapoznać się z zalecanymi okresami wymiany oleju. Producenci mogą określić różne odstępy czasu w zależności od projektu i przewidywanego użytkowania generatora.

Regularne kontrole przed użyciem

Przed uruchomieniem agregatu, niezależnie od jego ostatniego użycia, zawsze sprawdź poziom oleju w silniku i uzupełnij go w razie potrzeby. Praca generatora przy niewystarczającej ilości oleju może prowadzić do poważnego uszkodzenia silnika.

BLUSUN SP. Z O.O. Michał Kłyk